Planter - Twój asystent w uprawie roślin

Ostatnia aktualizacja: 2023/03/08

W PrestaShow, na co dzień, tworzymy oprogramowanie dla eCommerce, które pomaga właścicielom sklepów internetowych pozostać niezależnymi w świecie, w którym rozpychają się korporacje. Dziś zaprogramowaliśmy mikrokontroler oraz zbudowaliśmy Plantera - nasze pierwsze urządzenie! I chcemy się nim podzielić!

Odwiedź nas na:  Facebook    Instagram  

Inteligentny System Uprawy Roślin

Planter powstał dzięki połączeniu wielu gałęzi nauki i technologii, aby każdy mógł w nowoczesny sposób zadbać o rośliny w domu, na balkonie, w ogrodzie, szklarnie oraz na polu uprawnym. Planter to urządzenie wyposażone w inteligentne oprogramowanie oraz sensory. Za pomocą Plantera zintegrujesz się z roślinami, zadbasz o optymalne warunki dla ich rozwoju oraz zapewnisz im opiekę, gdy wyjedziesz np. w podróż dookoła świata.

Open Source - darmowy i o otwartym kodzie. NoCloud - w pełni prywatny. IoT - Internet of Things.

planter-smart-home-garden-crop

Jak Planter jest zbudowany i co potrafi?

Planter to nowoczesna elektronika połączona z inteligentnym oprogramowaniem

Plantera kupisz w wersji gotowej do użycia lub możesz zbudować go samodzielnie. Z dokumentacją jest łatwy do złożenia dla każdego, kto ma podstawową wiedzę z zakresu elektroniki i lutowania.

 • Niewielkie urządzenie o bardzo niskim poborze mocy.
 • Zbudowany z 84 najlepiej ocenianych, publicznie dostępnych komponentów elektronicznych, które znaleźć można w większości sklepów z elementami elektronicznymi.
 • Głównym mikrokontrolerem jest ESP32 z 2-rdzeniowym procesorem 240 Mhz.
 • Wyposażony jest w 2.8'' wyraźny, dotykowy wyświetlacz LCD, diody powiadomień LED, buzzer, czytnik kart SD, guzik nawigacyjny i 7 złączy I/O.
 • 3-częściową obudowa, którą możesz wydrukować w swoim ulubionym kolorze na drukarce 3D
 • Planter posiada wbudowane sensory, które dostarczają bardzo dokładne dane środowiskowe, m.in. parametry gleby, powietrza, oświetlenia i wody.
 • Planter może komunikować się z zdalnymi, miniaturowymi, przewodowymi i bezprzewodowymi - samowystarczalnymi sensorami, które badają i przetwarzają parametry roślin i środowiska nawet na hektarowych obszarach.
 • Planter analizuje zebrane przez sensory dane i podejmuje zaplanowane przez Ciebie akcje. 
 • Planter komunikuje się przez WiFi, radiowo oraz GSM-SMS. Jeśli cenisz spokój w eterze możesz wyłączyć komunikację bezprzewodową.
 • Wszystkimi ustawieniami i zadaniami Plantera możesz sterować zdalnie z poziomu Panelu Admina, który korzysta z najnowszych technologii programowania mikrokontrolerów i pozwala sterować Planterem z telefonu i komputera.
 • Planterem możesz uruchamiać urządzenia o mocy do 36W oraz sterować (12V) pracą pomp, oświetleniem, wentylacją, osuszaniem i nawilżaniem powietrza, ogrzewaniem, zasłonami oraz innymi urządzeniami, które wykorzystujesz w hodowli roślin.

planter-smart-garden

Zarządzanie Planterem - panel admina

Podstawowa komunikacja z Planterem odbywa się przez WiFi. Planter może połączyć się z Twoją siecią lub możesz połączyć się z HotSpotem utworzonym przez Planter. Planterem możesz sterować na smartfonie i laptopie posiadającym Wi-Fi i przeglądarkę internetową: iOS, Android, Linux oraz Windows. Panel Admina dostępny jest w formie nowoczesnej strony internetowej, dzięki której możesz konfigurować, odczytywać i analizować zbierane dane.

Wielozadaniowość dla upraw profesjonalnych

Oprogramowanie Plantera jest bardzo elastyczne. Panel administracyjny pozwala odczytywać i analizować * temperaturę * wilgotność * parametry światła * wagę * ciśnienie atmosferyczne * poziom wody w zbiorniku * oraz * wilgotność gleby * z nieskończonej ilości sensorów. Na podstawie zebranych danych możesz sterować:

 • Nawadnianiem
 • Oświetleniem
 • Temperaturą
 • Nawilżaniem i osuszaniem powietrza
 • Wentylacją
 • oraz innymi urządzeniami, które wykorzystujesz w swojej hodowli

Wykorzystując możliwości sprzętowe Plantera możesz podłączyć dowolny czujnik, który ma wyjście sygnałowe, np. do pomiaru * czujnik jakości powietrza * poziomu pH i EC dla gleby i wody * wydajności fotosyntezy * czujniki ruchu i fotokomórki * lub * PAR * , a następnie utworzyć dla nich automatyzacje lub skorzystać z zasobów naszego zespołu programistów i zamówić dowolne dostosowanie.

Gromadź i analizuj zebrane dane, aby tworzyć idealne warunki dla Twoich roślin, w dowolnych środowiskach.

Urządzenie dla miłośników roślin i początkujących hodowców

Stwórz optymalny mikroklimat warzywom w szklarni, hoduj pomidory na balkonie, zarządzaj zieloną ścianą w salonie lub uprawą hydroponiczną... 

Planter Open Source to urządzenie gotowe do zintegrowania z roślinami. Podłącz czujniki gleby i wody oraz dowolne elementy mikronawadniania. Włącz Plantera, wyklikaj swoje ustawienia kierując się wskazówkami wyświetlanymi na wyświetlaczu i w Panelu Admina. Planter zadba o resztę i przedstawi Ci wyniki swojej pracy. 

Plantera rozwijamy tak, aby był łatwy w obsłudze dla każdego. Kierunek rozwoju urządzenia i oprogramowania wyznacza społeczność, w tym profesjonalni hodowcy oraz naukowcy.

Aby sprawnie dostarczać wszystkim użytkownikom nowe funkcje i usprawnienia, Panel Admina wyposażyliśmy w system aktualizacji firmware 1-Click Update

planter smart home and garden watering

Konstrukcja dla hobbystów i majsterkowiczów

Planter został przygotowany z myślą o studentach oraz samoukach stawiających kroki w świecie uprawy roślin, elektroniki lub programowania. Składając Plantera samodzielnie nabierzesz m.in. wprawy w lutowaniu, poznasz technologię SMD, profesjonalne metody pomiaru, kalibracji i komunikacji oraz dobry obiektowy kod źródłowy dla mikrokontrolerów oraz aplikacji webowych.

Jeśli zajmujesz się hodowlą wymagających gatunków roślin, prowadzisz eksperyment naukowy lub uczysz się elektroniki i programowania, będziemy dumni, jeśli nasze urządzenie pomoże Ci się rozwijać. Poznawaj, zdobywaj doświadczenie i podążaj za marzeniami!

planter-arduino-watering

Dla profesjonalnych hodowców i wymagających gatunków roślin

Całość zaprojektowaliśmy tak, aby podnieść funkcjonalność (UX) dostępnych na rynku rozwiązań i uwolnić kosztowną technologię. Zapomnij o metrach kabli, ociężałych komputerach klimatycznych i skomplikowanej instalacji.

Planter pomoże Ci precyzyjnie kontrolować hodowlę roślin w każdej skali i zintegruje się z każdym algorytmem:

 • Uprawy laboratoryjne i eksperymentalne
 • Uprawy pod osłonami, tunele, szklarnie
 • Uprawy w terenie - pola i sady
 • Uprawa w glebie i substracie
 • Uprawy hydroponiczne

komputer-klimatyczny-konfiguracja

Otwarty kod źródłowy

Schematy, tysiące wierszy kodu źródłowego, setki testów, komentarzy oraz dokumentacja będą dostępne na Git. Jeśli chcesz modyfikować system lub rozwijać go razem z nami - śmiało!

 • Projekt płytki elektronicznej, schematy i modele zostały przygotowane w oprogramowaniu AutoDesk.
 • Panel Admina i aplikacja bazy danych (/data) używają komponentów NodeJS, Svelte, TypeScript, HTML, CSS i ChartJS.
 • Core mikrokontrolera jest napisane w OOP C++, EspAsyncWebServer oraz wykorzystuje nasz autorski system Web Controllers System.
 • Back-end wyposażyliśmy w API, za pomocą którego możesz komunikować się z urządzeniami, sensorami, ustawieniami i danymi zebranymi przez Planter. Dzięki temu możesz np. zintegrować Plantera z automatyką domową. 

planter-firmware

Co dalej?

Aktualnie pracujemy nad listą części oraz instrukcjami złożenia i obsługi Planter Open Source. Wprowadzamy również poprawki oraz usprawnienia zgłoszone przez testerów i przyjaciół Plantera.

 1. Q2'23 - udostępnimy Plantera Open Source wszystkim na Świecie! 
 2. Q3'23 - zaprezentujemy nową wersję oprogramowania i sprzętu - Planter Commercial. Polubi się z nim nawet Twoja babcia :)
 3. Q4'23 - totalnie bezprzewodowe, wielozadaniowe czujniki zdalnego działania i monitorowania, które szybko i sprawnie umożliwią stworzyć w każdych warunkach Inteligentną Sensoryczną Sieć Hodowli Roślin (będziecie w szoku!:)

Planter PCB

Spodobał Ci się Planter?

To, co przeczytałeś jest tylko czubkiem góry lodowej!

Planter na nowo odkryje uprawę roślin i sprawi, że miłośnicy roślin i rolnicy, będą bardziej niezależni, w dowolnym miejscu na Ziemi. Aby być na bieżąco i nie przegapić premiery Plantera polub nas na

Planter nie korzysta z finansowania. Nie ma sponsorów oraz inwestorów. Tworzymy go, aby wszyscy mogli zbliżyć się do natury i być niezależni. Ta wizja napędza nasze działania. Dlatego będziemy zobowiązani wykorzystać Twoje wsparcie najlepiej jak potrafimy. 

Darowiznę na rozwój Plantera można przekazać nam za pomocą systemu PayPal:

 

 

Fajnie, że tu dotarłeś!
Artur Dobrzyński @CEO
 
planter-hardware-rc
 

Skontaktuj się z nami

 • Jeśli jesteś dostawcą części elektronicznych i chcesz być dystrybutorem Plantera
 • Jeśli chcesz zautomatyzować działalność rolniczą lub eksperymentalną, ale brakuje Ci danych
 • Jeśli chcesz zostawić swój ogród i kwiaty pod opieką, gdy wybierzesz się na wakacje

Przejdź do strony kontakt

Planter changelog

Prowadzimy changelog od maja 2021 roku. Kolejne wersje oprogramowania wydajemy zawsze z końcem miesiąca. Changelog zawiera wszystkie wprowadzone w międzyczasie usprawnienia w kodzie źródłowym. 

Changelog podzieliliśmy na dwie części:

 • Web - czyli Panel Admina. Zawiera wszystkie elementy, które można odklikać na stronie internetowej, aby dostosować działanie Plantera do swoich potrzeb.
 • Device - kod źródłowy urządzenia.
{planter_changelog}